Artikulu guztiak

Gida

Larrialdi-funtsa: kalkulatu erreserba diru bera bi aldiz zenbatu gabe

Kalkulatu larrialdi-funtsa eurotan egindako adibide batekin. Bereizi ustekabeak urteko fakturetatik, eta erregistratu aurrezkia bikoiztu gabe.

Finantzak-en ilustrazio editoriala
Argitaratua: Eguneratua: 3 minutuko irakurketa

Larrialdi-funtsa galdera batekin hasten da: zenbat behar duzu ezinbesteko gastuei eusteko hilabete batean diru-sarrerak huts egiten badu? Kalkulatu zenbatekoa helburua ezarri aurretik, eta bereizi ordainagirietarako gordetako dirua. Saldo handiak erreserba txikia ezkuta dezake.

Artikulu honetan
  1. Hasi iristen jarraituko luketen gastuekin
  2. Bi erreserba dituen adibidea
  3. Urteko gastuak ez dira larrialdiak
  4. Bihurtu helburua hurrengo urrats egingarri
  5. Nola eraman erregistroa Finantzak-en
  6. Zer egin erreserbaren zati bat erabiltzean
  7. Berrikusi zenbatekoa zure bizitza aldatzean

Hasi iristen jarraituko luketen gastuekin

Bildu etxebizitza, oinarrizko elikadura, hornidurak, beharrezko garraioa eta ordaintzen jarraitu beharreko kuotak. Berrikusi hainbat hilabetetako mugimenduak: aparteko erosketa batek ez du ohiko gastua definitzen, baina hiruhilekoko ordainagiria ere ezin da kalkulutik desagertu.

Finanzas para Todos-ek oinarrizko gastuen hiru eta sei hilabete arteko erreserba proposatzen du erreferentzia gisa, egoerara egokituta. Orientazioa da, ez derrigorrezko kopurua edo bermea: diru-sarreren egonkortasunak eta ardurapeko pertsonek testuingurua aldatzen dute.

Bi erreserba dituen adibidea

Imajinatu fikziozko kasu hau: ezinbesteko gastuak 1.250 € dira hilean. Hiru hilabete 3.750 € dira; sei, 7.500 €. Biderketa erraza da. Zailena da jakitea eskuragarri dagoen dirutik zenbat dagokion benetan erreserbari.

Kontuak 2.400 € ditu, baina 600 € urteko asegururako gordeta daude eta 300 € hurrengo ordainagirirako. Larrialdietarako 1.500 € geratzen dira: ezinbesteko gastuen 1,2 hilabete. 2.400 € osoak zenbatzeak estaldura handiegia iradokiko luke.

Fikziozko adibidea: saldotik erreserba erabilgarrira

KontzeptuaZenbatekoa
Kontuaren saldoa2.400 €
Urteko asegururako erreserba−600 €
Hurrengo ordainagiria−300 €
Larrialdietarako erreserba erabilgarria1.500 €
Hileko ezinbesteko gastuak1.250 €
Uneko estaldura: 1.500 ÷ 1.2501,2 hilabete

Urteko gastuak ez dira larrialdiak

Data ezaguna duen aseguruak bere hornidura behar du. Urtean 600 € kostatzen bada, hilean 50 € gordetzeak mugaeguna prestatzen laguntzen du. Zenbateko berak ezin du aldi berean oporretarako, asegururako eta larrialdietarako balio.

Erreserbak benetako kontuekin edo esleitutako zenbatekoen erregistro argi batekin bereiz ditzakezu. Ez da beharrezkoa hainbat kontu irekitzea. Garrantzitsua da saldoaren euro bakoitza azaltzea eta aurrezki bera bi aldiz ez batzea.

Bihurtu helburua hurrengo urrats egingarri

Adibidean, 3.750 € lortzeko 2.250 € falta dira. Hilean 150 €-ko ekarpen hipotetikoarekin 15 hilabete beharko lirateke, interesik, ateratzerik edo gastu-aldaketarik gabe. Hilabete batean 40 € bakarrik jar badezakezu, eguneratu epea: kalkuluak errealitateari jarraitu behar dio.

Ekarpena ezarri aurretik, egiaztatu hurrengo ezinbesteko ordainketak estalita daudela. Aurrezteko helburua ez da lagungarria alokairua ordaintzeko kreditua erabiltzera behartzen badu. Zorrak ordaintzeko zailtasunak badaude, lehentasunek banakako berrikuspena behar dute.

Nola eraman erregistroa Finantzak-en

Finantzak-en kontuak, diru-sarrerak, gastuak eta aurrekontuak antola ditzakezu. Erregistratutako bi konturen artean aurrezkia mugitzen baduzu, transferentzia gisa jaso: lekuz aldatzen da, baina ez da kontsumo-gastu berria edo aparteko diru-sarrera. Benetako mugimendua bankuan egiten da.

Berrikusi jatorriko saldoa, helmugakoa eta aldiko mugimenduak. Transferentzia horrek bi kontuen batura mantendu beharko luke. Android-en doako erabilera pertsonala lokala da; sinkronizazio pertsonalak eta web-bezeroak Premium behar dute.

Zer egin erreserbaren zati bat erabiltzean

Demagun ezinbesteko konponketa batek 450 € balio dituela. 1.500 €-ko erreserbatik ateratzen bada, 1.050 € geratzen dira: adibide honetako ezinbesteko gastuen 0,84 hilabete. Erregistratu gastua behin bakarrik eta kalkulatu berriro hurrengo helbururako falta dena.

Lehenik ohiko kontura dirua transferitu eta gero ordaintzen baduzu, bi eragiketa dira: transferentzia bat eta gastu bat. Biak gastutzat hartzeak erregistroko marjina modu artifizialean murrizten du.

Berrikusi zenbatekoa zure bizitza aldatzean

Eguneratu kalkulua etxebizitza, diru-sarrerak edo familia-erantzukizunak aldatzean. Mantendu larrialdietako aurrezkia bere helbururako eskuragarri; ez nahastu kreditu-txartelaren mugarekin edo saldu beharko zenukeen inbertsio batekin.

Gaur hasteko, aukeratu azken hilabeteetako bat eta bereizi hiru zenbateko: ezinbesteko gastuak, aurreikusitako ordainketak eta erreserba erabilgarria. Urteko gastuen gidak bigarrena osatzen laguntzen du; gastuen kontrolak lehena berrikusteko balio du.

Praktikan jartzeko urratsak

  • Batu hileko ezinbesteko gastuak zure datuekin.
  • Kendu aurrezkitik beste ordainketetarako gordetako dirua.
  • Aukeratu orientaziozko helburua eta kalkulatu hurrengo urratsa.
  • Erregistratu transferentziak eta gastuak bereizita.

Kontsultatutako iturriak

Finantzak-en erredakzio taldea · Adimen artifizialaren laguntzaz egina.

Ezagutu Finantzak